Kategorier

Rotter på “loftet”

Imellem jul og nytår fik vi besøg af Anker og Eske,hvilket var en fremragende mulighed (og undskyldning) for at komme en tur i Aqua. Mellem jul og nytår havde de nemlig åbent bag ved kulisserne,så man kunne se de dyr der normalt ikke fremvises.

Så ud over at se den normale udstilling og lige være forbi Christians sponsor dyr,fik en guidet tour i dyrepassernes aller helligste. Vi fik en tur i den store fryser hvor al maden til dyrene ligger,heriblandt hele mus og kyllinger. Vi fik set hvor de opdrætter larver o.l. og endelig fik vi set den store kongeboa.

Vi fik også mulighed for at klappe et par meget nysgerrige rotter og både Tobias og Johanne fik suppleret deres hårpragt med et par rotter på “loftet”.

Tobias med to rotter. Det er Tobias med det lyse hår.

Johanne med rotter på loftet og en lidt betænkelig Karin ved siden af

Efter en tur på legepladsen blev vejret for træls,koldt og klamt for den mindste af “inderne”og vi tog hjem igen i varmen.

 

Skriv et svar

  

  

  

You can use these HTML tags

<a href=""title=""><abbr title=""><acronym title=""><b><blockquote cite=""><cite><code><del datetime=""><em><i><q cite=""><strike><strong>

IMPORTANT! For at fortsætte,skal du lige løse nedenstående regnestykke (så vi ved at du ikke er en maskine):-)

What is 7 + 10 ?
Please leave these two fields as-is:

Spam Protection by WP-SpamFree